Lapse pildistamine - kuidas seda õigesti teha?

Mida rohkem tajute oma lapse kiiret kasvamist, seda enam tahate teda jäädvustada kaunitele fotodele, mis oleksid hiljem mälestuseks nii Teile kui ka lapsele. Tekib soov jäädvustada hetki, mil miski toimus lapse elus esimest korda. Või hoopiski hetki, mil laps kandis oma kauneimaid riideid või veetis aega koos lähimate sugulaste ja sõpradega. Tekib soov teha ka lihtsalt ilusaid pilte, mida saaks saata näiteks välismaal elavale lähedasele. Millele aga tuleks mõelda, et fotod oleks tõesti nauditavad?

6 olulist asjaolu, mida tuleks last pildistades arvesse võtta:

Meeleolu

Mida väiksem on laps, seda enam alluvad vanemad tema kapriisidele. Imikute puhul pole tegu isegi mitte kapriiside vaid vajadustega, mida laps häälekalt väljendab. Paraku vastupidi see ei toimi - täiskasvanute soovidele alluvad lapsed harvem ning seda alles suuremaks kasvades. Seetõttu pead võimalikult heade piltide saamiseks ootama, kuni lapsel on hea tuju. Mitte ükski pildistamine ei õnnestu, kui laps jonnib, ei suuda keskenduda, tahab ema sülle või näitab muul viisil olukorra suhtes üles oma vastumeelsust. Soovitav oleks mõelda ka selle peale, et laps oleks pildistamiseks valitud ajal söönud, puhastes mähkmetes ja välja maganud - need on peamised eeltingimused selleks, et lapsuke oleks rahul nii iseenda kui ka eluga.

Välimus

Enne pildistamist kammite tavaliselt juuksed ja sätite end korda. Või vähemalt heidate pilgu peeglisse, et enda heas väljanägemises veenduda. Samamoodi veenduge enne pildistamist oma lapsukese valmisolekus. Kas tema suu on puhas? Äkki on kaela ümber ununenud pudipõll? Kas lõunasöök on ka lapse riietele maandunud? Kas juuksed on kammitud? Kas poistel on ikka särk püksis? Ning lõpuks - kas laps on pannud jalga ühesugused sokid? Ärge unustage sobitada pildil olevate inimeste rõivaid või aksessuaare, sest see loob ühtse tulemuse.

Tähelepanu hoidmine

Lapsed ei pea pildistamise ajal alati käed süles istuma - tavaliselt on huvitavamad just need pildid, kus lapsed tegutsevad. Aga vaevalt olete tulemusega rahul siis, kui väikesed jõnglased püüavad pildistamiseks sisse seatud kohast järjepidevalt jalga lasta. Seepärast mõelge juba aegsasti välja, milliseid mänguasju Te neile pildistamisel pakute - võib-olla mõni uus raamat või hoopis klotsid torni ehitamiseks? Kui pildistate oma last ise, siis võib lapse isa või näiteks vanaema aidata helide ja grimasside abil lapse pilku fotoaparaadile juhtida. Mida paremini Te oma last tunnete, seda paremini oskate Te tema tähelepanu köita.

Keskkond

Toimugu pildistamine siseruumides või õues, lapse jaoks on põhiline turvaline keskkond. Kõige paremini õnnestuvad pildid lapse harjumuspärases keskkonnas, näiteks oma mängunurgas koos lemmikasjadega või mänguväljakul, kus Te igapäevaselt jalutate. Kui olete otsustanud siseruumide kasuks, hoolitsege, et foon oleks ühevärviline ja soovitavalt hele - see peegeldab paremini valgust ja loob kvaliteetse pildi mulje. Olmefoonil tehtud pildid ei jäta professionaalset muljet. Väljas õnnestuvad parimad pildid looduses ja päevavalguse käes, soovitavalt päikesepaistelisel päeval, sest siis on värvid kõige kirkamad ja pildistamine palju meeldivam. On ideaalne, kui pildistamist õnnestub ühendada meeldiva puhkusega pereringis.

Süžee

Kõige huvitavam on vaadata temaatilisi fotosid, kus rõivad, keskkond ja dekoratsioonid on kooskõlastatud ning pildistamisel on lähtutud mingist konkreetsest sündmusest - näiteks pere jõuluaeg või lapse esimene sünnipäev. Või on pildistamise teema hoopis seotud konkreetsete inimestega - näiteks isa ja poja pildistamine jne. Süžee võib olla üsna lihtne - näiteks rõõm äsja saadud sünnipäevakingi üle, koos vanavanematega veedetud päev, talu külastamine ja loomadega tutvumine või loomaaias käik.

Imikute pildistamise spetsiifika

Te ei taha seda kindlasti endale tunnistada, aga ainult vanemad ja vanavanemad on nõus vaatama iga päev sama nurga alt mähkimislaual pildistatud imiku fotosid. Kui pildid on mõeldud avalikuks vaatamiseks, mitte ainult beebi albumisse, siis on parem valida pildistamiseks lapse olulisi eluhetki, sest pooside vahetamine ei ole selles vanuses veel aktuaalne. Pildistage mitte lihtsalt kõhul või seljal lamavat last, aga näiteks vanavanemate külaskäiku, esimest lähemat tutvumist koduloomaga, naljakaid näoilmeid, esimest istuma tõusmist ja jalgadele tõusmise katseid. Hea mõte on jäädvustada last igal tema sünnikuupäeval, moodustades lapse kõrvale vastava numbri käsil oleva kalendrikuuga seotud asjadest, näiteks detsembris jõuluehetest, lihavõtete ajal aga värvitud munadest. Väikesed lapsed võivad olla ka tänulikud modellid - Te võite last pildistada kõigis lapse garderoobi kuuluvates stiilsetes rõivastes (eriti seetõttu, et need jäävad peagi väikeseks), innustades teda naerma või naeratama, võib-olla ka keelt näitama. Pildid tulevad lõbusad ja Te saate lapse tuppa teha fotoseina.