Kuidas tutvustada lapsele uusi toite?

Sööma õppimine võtab aega. Olge valmis olema kannatlik, kuni laps õpib mäluma ja harjuma tundega, et toit liigub suus ringi. Kuna toidueelistused kujunevad esimesel eluaastal, siis on mitmekülgne toit väga oluline, sest kahe aasta vanusest kuni umbes kaheksa-aastaseks saamiseni võivad need eelistused muutuda üsna püsivaks. Kui laps näitab üles vastumeelsust mõne uue toidu vastu, on paar nippi, mida proovida, kuid peamine on mitte muretseda – mõnede toiduainetega harjumiseks võib kuluda kuni 15 toidukorda!

  • Planeerige uute maitsete tutvustamine rahulikule ajale, kui laps on ärkvel ja rõõmus. Sageli on hea aeg hiline hommikupoolik.
  • Uute toitude tutvustamine siis, kui laps tahab piima, tekitab temas kindlasti pahameelt. Enne uute maitsete tutvustamist andke lapsele pool tema piimaportsjonist. Kuid samas pidage meeles, et kui annate lapsele liiga palju piima, ei jää kõhus ruumi muule toidule.
  • Lapsed keelduvad sageli toidust, mida nad ei tunne. Sellepärast laske neil puutuda toitu, mida kavatsete neile suhu panna. Pange väike ports toitu lauale või söögitooli kandikule. Las nad mätsivad ja vaatavad seda, enne kui selle neile lusikaga suhu panete.
  • Lapsed võib tahta lusikat kontrollida. Olge valmis segaduse tekkimiseks – laske lapsel toitu puutuda, samas juhtige see kindlalt lapse suu poole ja loodetavasti jõuab see lusikatäis ka suhu.
  • Võite võtta ka kaks lusikat – üks, millega saate keskenduda toidu suhu panemisele, ja teine, millega laps saab katsetada (tekitab küll segadust, kuid on lõbus!).