Covid-19: Seitse viisi oma lapse kaitsmiseks

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) jagab, kuidas kaitsta ennast ja oma last. Järgides neid lihtsaid meetodeid ja eeskirju saate koos piirata koroonaviiruse leviku ohtu.

1. Pese regulaarselt käsi

Koroonaviirus levib inimkontakti kaudu. Seetõttu on käte pesemine parim viis ennast selle eest kaitsta. Seega, pese oma käsi enne beebi puutumist ja palu seda teha kõigil, kes sinu last puudutavad.

Kahjuks ei oska meie beebid iseenda käsi pesta. Vähemalt mitte veel. Muuda see ise mängu või toidukordade tavapäraseks osaks ja peske põhjalikult oma käsi, kasutades alkoholipõhist desinfitseerimisvahendit või seepi ja vett.

Miks? See hävitab kõik viirused, mis meie kätel võivad olla, ja takistab seeläbi nii sinu kui lapse nakatumise ohtu. 
Maailma Terviseorganisatsiooni juhised kätepesuks: https://www.who.int/gpsc/clean_hands_protection/en/
Kohalik veebisait: https://www.terviseamet.ee/et

2. Väldi silmade, nina ja suu katsumist

Puudutame päeva jooksul palju erinevaid pindu. Samuti meeldib meile puudutada oma lapsi, kellele meeldib omakorda oma nägu puudutada.

Seega veendu, et igaüks, kes sinu last puudutab (sh sa ise), on enne põhjalikult käed pesnud.

Miks? Need pinnad võivad olla koroonaviirusega saastunud ja kui viirus on levinud kätele, võib see nägu puudutades hõlpsasti suu, nina või silmade kaudu organismi siseneda.
Me ei saa lõpetada erinevate pindade katsumist või peatada oma lapse uudishimulikkust. Kuid saame peatada viiruse kandumise organismi, jättes puutumata enda või oma lapse näo.

3. Piira kokkusaamisi

Meie lapsed on imelised ja tõmbavad sageli inimeste tähelepanu. Seetõttu on sinu kui vanema vastutus vähendada oma lapse ja teiste inimeste vahelist kokkupuudet.

See tähendab, et pead takistama teisi inimesi neid sülle võtmast ja hellitamast, kuigi see võib esmapilgul karm tunduda. Aga see aitab viiruse levikut peatada.

Samuti aitab viiruse leviku vähendamisele  kaasa lähikokkupuute vältimine, hoides vähemalt ühe meetrist distantsi enese ja ükskõik kelle teise vahel, kes näib olevat haige, köhib või aevastab.
Miks? Sest kui inimene köhib või aevastab, paiskab ta oma ninast või suust õhku pisikesi piisku, mis võivad sisaldada viirust.Kui sina või sinu laps olete selle läheduses, võite te neid COVID-19 viirust sisaldavaid piisakesi sisse hingata.

4. Järgi köhimisel ja aevastamisel häid hügieenireegleid

Veendu, et sina ning inimesed sinu ja sinu lapse ümber järgivad häid hügieenireegleid. See tähendab köhimisel või aevastamisel suu ja nina katmist küünarvarre või pabertaskurätikuga ning seejärel tuleb salvrätt kohe ära visata.

Miks? Piisad levitavad viirust.Heade hügieenitavade järgimine kaitseb sinu last ja inimesi sinu ümber erinevate viiruste, nt. külmetuse, gripi ja COVID-19 eest.  

5. Tunned end haigena? Ravi end varakult

See on lihtne: kui tunned end haigena, püsi kodus.

Kui sul on palaviku, köha ja hingamisraskuste varajased sümptomid, pöördu varakult arsti poole. Lisateabe saamiseks järgi oma kohaliku tervishoiuasutuse juhiseid.
Miks? Riiklikel ja kohalikel asutustel on kõige värskem teave olukorra kohta sinu piirkonnas. Varakult helistamine võimaldab meditsiinitöötajal suunata sind kiiresti õige tervishoiuasutuse juurde. Samuti kaitseb see sind ja aitab takistada viiruse ja muude nakkuste edasist levikut. 

6. Järgi toiduvalmistamisel ohutus- ja hügieeninõudeid

Kasuta töötlemata ja töödeldud toiduainete lõikamiseks erinevaid lõikelaudu. Samuti pese töötlemata ja töödeldud toidu käitlemise vahel käsi.

Liha vältimine ei ole vajalik. Ole vaid arukas ja veendu, et liha on valmistamisel nõuetekohaselt käideldud ja korralikult läbi küpsetatud.
Miks? Kuna lapsevanematena valmistame süüa iseenda, oma pere ja oma lapse jaoks ning koroonaviirus võib levida ka allaneelamise teel. Seetõttu on toiduvalmistaja jaoks iseäranis oluline jälgida söögitegemisel ohutusnõudeid. 

7. Ole asjadega kursis ja järgi nõuandeid

Sinu laps ei loe uudiseid, on väga oluline, et just sina oleksid kursis värskeimate ja vajalike uudistega COVID-19 leviku kohta riigis (Terviseamet -  https://www.terviseamet.ee/et, Eesti rahvusringhääling – err.ee)

Ülemaailmsete suuniste lugemiseks vaata Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) veebilehte (https://www.who.int/).
Loe nõuandeid enda ja oma väikelapse kohta usaldusväärsetest ning tõestest allikatest ja võta ühendust arstiga niipea, kui sul on muresid seoses enda või oma lapse tervisega.

Siinne teave ei asenda professionaalset meditsiinilist nõu. Küsimuste või murede korral küsi alati nõu arstilt.